Zprávy

 • Brněnští vědci vyvinuli vakcínu k boji s herpes viry u skotu

  Brněnští vědci z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství vyvinuli novou vakcínu, která zemědělcům pomůže v boji s herpes viry u skotu. Chovatelé dosud používali vakcinaci jako prevenci, neumožňovala jim ale rozeznat, který kus je nakažený. To se nyní změní. Nová vakcína je výsledkem desetileté práce vědců, řekl ČTK Kamil Kovarčík z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství.

 • V živnostenském rejstříku už nebudou údaje o pobytu podnikatelů

  ivnostenský rejstřík už nebude od příštího roku obsahovat údaje o bydlišti a místě pobytu živnostníků. Tyto informace budou patřit mezi neveřejné. Změnu přinese vládní novela živnostenského zákona.

 • Každý sedmý stánek na farmářských trzích loni porušil předpisy

  Každý sedmý kontrolovaný stánek na farmářských trzích porušil předpisy. Zjistila to Státní zemědělské a potravinářská inspekce při loňských kontrolách. Nejčastějšími prohřešky bylo nedodržení hygienických požadavků, špatné značení potravin a nedodržené chlazení zboží. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

 • Pod hranicí nízkých výdělků je v Česku 26 % žen a 15 % mužů

  Pod hranicí mezinárodně stanoveného nízkého výdělku je v Česku 26 procent žen a 15 procent mužů. Nepobírají ani dvě třetiny mediánu, tedy zhruba 13.770 korun hrubého. Rozdíl mezi mzdou mužů a žen se zvětšuje s rostoucím výdělkem. Na debatě o ženách na trhu práce to řekl Dalibor Holý z Českého statistického úřadu.

 • Ve Zlíně se vzpomínalo

  Druhého května v roce 1945 byl osvobozen Zlín od nacistických okupantů. Období útlaku za sebou zanechalo řadu obětí. Na všechny oběti i bojovníky vzpomněli v minulých dnech před zlínskou radnicí. Primátor Miroslav Adámek položil symbolický věnec. Dnes už lidé na pietní akce moc nechodí. Přitom je potřeba si tyto věci připomínat. Zvlášť když vidíme, co se děje v okolním světě. Možná si to lidé začnou více uvědomovat, až nám nad hlavou budou létat vrtulníky," okomentoval primátor. Pieta se tentokrát nekonala v parku u sochy partyzána, protože se park rekonstruuje.

 • V Lužánkách budou stát jurty

  Do konce měsíce budou v parku v Lužánkách stát dvě jurty. Stany původně slouží v Mogolsku k bydlení, od pondělní šesté hodiny odpolední ale v jednom z nich slavnostně začala výstava mandal. Na stěnách visí dohromady padesát obrázků. Vytvořily je děti ze základních škol. Letos se do projektu Mandala dětem zapojilo více než tisíc dvě stě mandal. „Učitelé obrázky nahráli do galerie na internetu. Hlasování pak rozhodlo o těch nejlepších, ze kterých jsme vytvořili i kalendář na příští rok," vysvětlila organizátorka akce Zuzana Řezáčová Lukášková. Děti tak již třetí rok pomáhají svým vrstevníkům v náhradní rodinné péči. Výtěžek z prodeje kalendáře a vystavených děl podpoří pravděpodobně občanské sdružení Janus. Loni zakoupilo za peníze pro děti počítač.

 • Na Podluží se zpívalo

  Dětští zpěváci bojovali na soutěži regionu Podluží. O malovaný tulipán Boženy Šebetovské zpívali minulou neděli v kulturním domě Na Obecní ve Staré Břeclavi. Soutěžící se předvedli ve třech věkových kategoriích za doprovodu cimbálové muziky," uvedla za pořádající dětský národopisný soubor Břeclavánek Eva Mrázková. Cenu poroty si dle břeclavského deníku zasloužily dvě nejmladší soutěžící Kristýna Malčicová a Emilie Melicharová. První místo v kategorii od šesti do osmi let si pak vyzpívaly Kristýna Lašková a Dagmar Pavlíková. Z chlapců Radek Mitrič a Martin Koníček.

 • Napajedla budou mít novou cyklostezku

  Napajedla navíc budou za několik měsíců bohatší o další úsek cyklostezky. Ve středu dopoledne totiž poklepáním na základní kámen zahájili stavbu úseku podél Baťova kanálu. Naváže na už hotový tříkilometrový úsek cyklostezky vedoucí od hranice s katastrem Otrokovic po silniční most v centru Napajedel.„Nový úsek bude končit v prostoru pálenice, bude navázaný na místní komunikace. Největší význam tohoto úseku je v tom, že je na dlouhou dobu posledním úsekem cyklostezky kolem Baťova kanálu, který se nám podaří zbudovat částečně za evropské peníze, částečně z městského rozpočtu," informovala starostka Napajedel Irena Brabcová.

 • Hodonínsko je plné tanečních kurzů

  Většina kulturních domů na Hodonínsku se už pustila do pořádání tanečních kurzů. Veselské kulturní centrum si tentokrát výuku připravilo až na jaro. Zájemci o ni se na parket vydají v březnu.„V předchozích letech jsme taneční pořádali klasicky na podzim. Letos nám to však bohužel nevyšlo. Tanečníky jsme ale nechtěli o pohyb ochudit, takže jsme tentokrát kurzy posunuli poněkud netradičně až na jaro," uvedl dle hodonínského deníku Ivo Juřena z programového oddělení Veselského kulturního centra.

 • V Uherském Hradišti má vzniknout muzeum v přírodě

  Zase o nějaký krok blíže zamýšlenému plánu je konečná výstavba Muzea v přírodě na okraji Parku Rochus v Uherském Hradišti. Právě v těchto dnech byla totiž schválena dotace na uskutečnění tohoto záměru, a proto již nic nebrání tomu, aby se naplno rozjely potřebné práce.V areálu Parku Rochus, v těsném sousedství mařatických vinohradů, v nejbližších měsících vyroste expozice autentické slovácké dědiny, která svým návštěvníkům přiblíží podobu původních objektů vesnického stavitelství. „Chceme se zaměřit především na období od osmnáctého do poloviny dvacátého století, takže je dost pravděpodobné, že hodně lidí v expozici uvidí exponáty, které si pamatují ještě od svých babiček," nastínil Jan Blahůšek, ředitel společnosti Park Rochus.

 • Ve Zlíně debatovali o financováni

  Financování sociálních služeb ve Zlínském kraji ze strany státu pro rok 2014 a 2015 bylo hlavním tématem setkání zástupců obcí s rozšířenou působností na území Zlínského kraje s krajskou radní pro sociální oblast Taťánou Valentovou Nersesjan a pracovníky Odboru sociálních věcí Krajského úřadu Zlínského kraje, které se uskutečnilo v pondělí 3. března v sídle Krajského úřadu.Zúčastnění si vyslechli informace o aktuální výši dotace od Ministerstva práce a sociálních věcí. „V roce 2014 mohou poskytovatelé sociálních služeb ve Zlínském kraji počítat se 484 miliony korun, což je o 4,3 % více než v loňském roce, přesto však optimální částka, která by byla potřebná k zajištění sociálních služeb na území Zlínského kraje, by měla být ještě o několik milionů vyšší,“ uvedla radní Taťána Valentová Nersesjan.

 • Nový úsek cyklostezky spojil Újezdec se Šumicemi

  Po několika letech je konečně kompletně hotová cyklostezka, která propojila uherskobrodskou místní část Újezdec s nedalekými Šumicemi. Téměř dokončená sice už byla v roce 2008, ale kvůli pozemkovým problémům nebyla dovedena až přímo do Újezdce. V současné době je už hotový i chybějící úsek, ke slavnostnímu předání stavby dojde v pátek 4. dubna.

první předchozí 1 2 3 41 poslední

Strana 1 z 41

PartnerPartnerPartnerPartnerPartner

Pravě hrajeme

FUGEES KILLING ME SOFTLY

Play