88.9 FM Jižní Morava, Hodonín a Kyjov
101.4 FM Břeclav
105.1 FM Brno
96.9 FM Uherské Hradiště
98.0 FM Zlín
Jak nás naladit
Vyhrajte 30.000 Kč na nové vybavení koupelny či kuchyně!

Smutek v ZOO Hodonín: Uhynula nejstarší šimpanzice Zuzana

Jedno z nejznámějších zvířat hodonínské ZOO, šimpanzice Zuzana, v noci na pátek uhynula.
10. 3. 2024

Šimpanzice Zuzana se dožila 51 let, což je u šimpanzů chovaných v lidské péči považováno za vysoký věk. Byla tak nejstarším a zároveň nejdéle pobývajícím zvířetem v hodonínské ZOO.

Do Hodonína přišla Zuzana před 29 lety ze zlínské zoologické zahrady spolu se samcem Obem. Za dobu svého pobytu si získala srdce mnoha návštěvníků, když přicházela ke sklu, vyžadovala pozornost a často napodobovala různé činnosti.

Zvíře bylo nalezeno ležící v ubikaci na zemi bez známek zranění, i když ve dnech předtím byla šimpanzice veselá, komunikativní a přijímala potravu. Příčinu úhynu určí pitva a bude vypracován protokol pro koordinátora chovu i Evropskou asociaci zoologických zahrad.

Šimpanzi učenliví jsou nejbližší příbuzní člověka. Žijí ve střední Africe nejčastěji v tlupách o 5 až 10 kusech a pohybují se hlavně ve stromech. Jsou to přitom velmi inteligentní a tím i nebezpečná zvířata, mají velkou sílu, dovednosti, vynalézavost a dokáží být zákeřní a nevyzpytatelní. V současné době tak v Zoo Hodonín zůstává pět šimpanzů.

Pro další aktuální dění v regionu si nalaďte Rádio Jih – Rádio jižní Moravy.