88.9 FM Jižní Morava, Hodonín a Kyjov
101.4 FM Břeclav
105.1 FM Brno
96.9 FM Uherské Hradiště
98.0 FM Zlín
Jak nás naladit
Vyhrajte 30.000 Kč na nové vybavení koupelny či kuchyně!

Zřiďte Chráněnou krajinnou oblast Soutok, vyzývá Břeclav Ministerstvo životního prostředí

Břeclavští radní znepokojeně sledují, jak se stále protahují jednání o ochraně soutoku Dyje a Moravy, neboli Moravské Amazonie.
27. 2. 2023
Zdroj: Lesy ČR

Rada města Břeclavi schválila výzvu Ministerstvu životnímu prostředí, aby urychleně zahájilo jednání o zřízení Chráněné krajinné oblasti Soutok a dostálo tak mezinárodním závazkům.

Břeclavští radní znepokojeně sledují, jak se stále protahují jednání o ochraně soutoku Dyje a Moravy, neboli Moravské Amazonie. I přesto, že se Česká republika zavázala zajistit patřičnou ochranu této jedinečné a cenné lokality už v roce 2004 při vstupu do Evropské unie, situace se za bezmála 20 let nikam neposunula. A to i přes loňské vládní programové prohlášení o záměru ochrany Soutoku formou národního parku.

Jde přitom nejen o přírodu, ale i celkový potenciál tohoto území, který potvrdila socioekonomická studie. Studie předpokládá, že vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Soutok zvýší jeho roční návštěvnost až o polovinu. To by regionu Břeclavska přineslo další významný příjem, který mimo jiné přispívá k zachování či vytváření pracovních míst. Lze přitom očekávat, že je obsadí lidé z regionu.

Více informací z dění na jihu a jihovýchodě Moravy poslouchejte každý den ve vysílání Rádia Jih.