88.9 FM Jižní Morava, Hodonín a Kyjov
101.4 FM Břeclav
105.1 FM Brno
96.9 FM Uherské Hradiště
98.0 FM Zlín
Jak nás naladit
Vyhrávejte 10.000 Kč každý všední den v 10:00 hod.!

Zřiďte Chráněnou krajinnou oblast Soutok, vyzývá Břeclav Ministerstvo životního prostředí

Břeclavští radní znepokojeně sledují, jak se stále protahují jednání o ochraně soutoku Dyje a Moravy, neboli Moravské Amazonie.
27. 2. 2023
Zdroj: Lesy ČR

Rada města Břeclavi schválila výzvu Ministerstvu životnímu prostředí, aby urychleně zahájilo jednání o zřízení Chráněné krajinné oblasti Soutok a dostálo tak mezinárodním závazkům.

Břeclavští radní znepokojeně sledují, jak se stále protahují jednání o ochraně soutoku Dyje a Moravy, neboli Moravské Amazonie. I přesto, že se Česká republika zavázala zajistit patřičnou ochranu této jedinečné a cenné lokality už v roce 2004 při vstupu do Evropské unie, situace se za bezmála 20 let nikam neposunula. A to i přes loňské vládní programové prohlášení o záměru ochrany Soutoku formou národního parku.

Jde přitom nejen o přírodu, ale i celkový potenciál tohoto území, který potvrdila socioekonomická studie. Studie předpokládá, že vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Soutok zvýší jeho roční návštěvnost až o polovinu. To by regionu Břeclavska přineslo další významný příjem, který mimo jiné přispívá k zachování či vytváření pracovních míst. Lze přitom očekávat, že je obsadí lidé z regionu.

Více informací z dění na jihu a jihovýchodě Moravy poslouchejte každý den ve vysílání Rádia Jih.